Як гадаєте, знання та інформація - тотожні?
давайте поговоримо про те, як розрізняти ці поняття
Автор: Анастасія Вітович
Освітній проект "Швидкі знання"
11 січня 2023р.
Не плутайте!
Знання та інформація – в чому різниця?
Уявіть собі ситуацію

Батько, син, кухня… «Сідай, синку. Сьогодні я тебе навчу смажити картоплю». Син готується слухати, але потім звучить фраза «окей гугл, як посмажити картоплю?».

Ми згодні, ситуація абсурдна. Натомість вона пояснює різницю між знанням та інформацією.

Якщо інформацію ми знаходимо, тицьнувши кілька разів по екрану телефону, то зі знанням складніше. Потрібно здійснити цілу подорож до палацу розуму і дістати там папку з інструкцією (для того ж смаження картоплі, наприклад).

То в чому різниця?

Знання — це засвоєна та перероблена інформація. Воно завжди з вами, незалежно від виходу в інтернет. Якщо продовжувати приклад з картоплею, то знання як її посмажити — це не тільки інформація про те, що її потрібно почистити, нарізати та кинути на розігріту з олією сковороду. Це також про те, що можна додати до картоплі, щоб було смачніше: гриби, цибуля, сало… І головне — вміти не лише розповісти, а й зробити.

Чому важливо розрізняти ці поняття?

Насамперед, щоб не обманювати себе. Наприклад, якщо ви купуєте онлайн-курс без зворотного зв'язку, то дуже легко переплутати інформацію та знання.

Курс пройшов, ви стаєте до роботи. Але скоро розумієте: а вирішувати завдання не виходить. Складається враження, що курс не дав вам потрібних знань, гроші були витрачені даремно. Але це не так. Купуючи курс без зворотного зв'язку, ви набуваєте сукупності інформації. Її засвоєння та переробка – ваша відповідальність.

А як перетворити інформацію на знання?

Щоб картопля таки посмажилася, а інформація стала знанням, потрібна практика. Тому подумайте, як можна використовувати отриману інформацію. Дізналися про те, як написати заголовок, що чіпляє, — напишіть 20 таких заголовків.

Уявіть себе вчителем. При цьому не так важливо, хто ваш учень: сусід по сходовому майданчику або кактус на ім'я Єгор. Під час розповіді мозок опрацьовує інформацію, заново засвоює її. Тому поки кактус терпляче слухає лекцію про міста Мексики, ви їх запам'ятаєте. Так і народжується знання.

Ще один спосіб — повторювати та вбудовувати вивчене в систему. Смажте картоплю різними способами щотижня, використовуйте нові рецепти, читайте про мексиканські міста. А щоб не було так нудно, можна знову задіяти сусіда чи кактус.
А якими способами ви користуєтеся для засвоєння інформації?

Підпишіться на нас, щоб отримувати найактуальніші статті першими